RAMBIT E-SKLEP  
Sklep Rambit
Porady na temat szlabanów

5. Wyposażenie dodatkowe dla szlabanów

Montując szlaban musimy zadbać o bezpieczeństwo pojazdów przejeżdżających pod ramieniem szlabanu, oraz o bezpieczeństwo samego szlabanu, możemy nabyć również akcesoria dodatkowe zwiększające komfort użytkowania szlabanów.

Dbając o bezpieczeństwo w szlabanach stosuje się różne zabezpieczenia. Jednym z rozwiązań standardowo montowanych w szlabanach jest czujnik przeciążeniowy (amperometryczny). Gdy szlaban w trakcie zamykania natrafi na przeszkodę, wówczas zadziała czujnik amperometryczny i ramię szlabanu podniesie się automatycznie.

Akcesoria dodatkowe, w które można wyposażyć szlaban:
 • fotokomórki - montowane między szlabanem a końcem jego ramienia (z jednej strony na obudowie szlabanu, z drugiej na słupku). Zamontowanie fotokomórki powoduje, że szlaban nie zamknie się dopóki pojazd stoi pod ramieniem. Jeżeli samochód wjedzie pod ramię w trakcie zamykania się szlabanu, szlaban zmieni kierunek ruchu i zacznie się otwierać unikając w ten sposób zetknięcia ramienia z pojazdem. Sama operacji zmiany kierunku oczywiście trwa ok 0,5 do 1 s. Gdyż szlaban musi najpierw się zatrzymać i dopiero zmienić kierunek swojego ruchu. Jeżeli szlaban kończy się zamykać i w tym momencie z dużą prędkością wjedzie pojazd to szlaban nie zdąży się otworzyć. Dlatego powinno się montować dodatkowe linie fotokomórek oddalone od szlabanu około 1 m. Jedna linia fotokomórek powinna być umieszczona od strony wjazdu. Druga od strony zewnętrznej ramienia szlabanu parkingowego. Fotokomórki najczęściej montuje się na wysokości ok. 40 cm od podłoża. Na przejazdach z których korzystają samochody ciężarowe oraz ciągniki z naczepami, ze względu na duży prześwit pod tymi pojazdami powinno się stosować dodatkowe fotokomórki montowane na wysokości ok. 100-110 cm.
 • pętla indukcyjna - najczęściej jest wykorzystywana do automatycznego otwierania szlabanu przed wjeżdżającym lub wyjeżdżającym pojazdem, ale pełni również funkcję bezpieczeństwa. Jeżeli w obszarze pętli znajduje się pojazd, szlaban nie zostanie zamknięty.
 • lampa ostrzegawcza - aby podnieść bezpieczeństwo użytkowania szlabanu, można również zamontować na szlabanie lampę ostrzegawczą, która świeci pulsacyjnie w fazie ruchu otwierania i zamykania. Istnieje możliwość włączenia funkcji wcześniejszego migotania lampy, około 4 - 5 sekund przed otwarciem szlabanu.
 • semafor dwukolorowy - gdy szlaban jest podniesiony do góry semafor sygnalizuje zielonym światłem prawo przejazdu, gdy ramie szlabanu jest w ruchu oraz w pozycji zamkniętej semafor sygnalizuje to światłem czerwonym.
 • lampki/diody ostrzegawcze na ramieniu - aby ramię szlabanu było widoczne z daleka, można na nim zamontować małe lampki lub diody. Świecą one pulsacyjnie, gdy szlaban jest zamknięty, tym samym ułatwiają kierowcom dostrzeżenie opuszczonego ramienia szlabanu.
 • nalepki ostrzegawcze - wykonane są z samoprzylepnej folii odblaskowej, należy je przykleić na białe ramię szlabanu, co znacznie poprawia widoczność ramienia.
 • gumy ochronne na ramieniu - Ramię szlabanu zrobione jest z aluminium lakierowanego proszkowo. Aby niedopuścić do uszkodzenia lakieru, gdy ramię uderzy w karoserię samochodu, mocujemy na nim gumy ochronne. Zadaniem gum ochronnych jest amortyzacja uderzenia ramienia szlabanu.
 • mechanizm umożliwiający wyłamanie ramienia - jest to specjalnie zaprojektowany uchwyt ramienia szlabanu, który pozwala na poziome „wyłamanie” ramienia w przypadku uderzenia przez pojazd.
 • tubowe ramię szlabanu - charakteryzuje się odpornością na podmuchy wiatru. Zaleca się stosowanie ich miejscach narażonych na silnie wiejące wiatry. W przypadku tego typu ramion bardzo rzadko stosuje się gumy ochronne.
 • przegub do ramienia - idealne rozwiązanie w przypadku jeśli musimy zamontować szlaban o długim ramieniu w niskim pomieszczeniu (parkingi podziemne, niskie bramy, tunele), gdzie nie ma miejsca na podniesione ramię. Po otwarciu szlabanu, podniesione ramię z przegubem ma kształt litery L.
 • podpora ramienia stała - podpora jest zalecana dla ramion powyżej 5 m, a wymagana dla ramion powyżej 5,5 m długości. Stała podpora to słupek o wysokości ok. 105 cm. Jest on wmontowany do podłoża tuż przed końcem ramienia. Podpora zabezpiecza ramię szlabanu przed naciskiem z góry i nie dopuszcza do przechylenia ramienia na bok.
 • podpora ramienia ruchoma - gdy instalacja podpory stałej nie jest możliwa, stosuje się podpory ruchome, które są podwieszane do ramienia. Zastosowanie podpory ruchomej powoduje, że będziemy musieli skrócić ramie szlabanu o ok. 0,5 m. do 1,0 m, lub zastosować mocniejsze sprężyny.
 • firanka aluminiowa - aluminiowa dwukolorowa firanka, mocowana pod ramię szlabanu zabezpiecza możliwość przejścia pod zamkniętym szlabanem. Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne w przypadku chęci ograniczenia ruchu pieszych. Firanka składa się podczas podnoszenia ramienia. Montaż firanki znacząco zmniejsza maksymalną długość ramienia, które wraz z dodatkowym obciążeniem musi zostać skrócone. 
 • akumulator - wraz z kartą ładowania zapewnia szlabanom parkingowym z silnikami 24V działanie nawet po wyłączeniu zasilania.
 • panele słoneczne - alternatywne zasilanie słoneczne współpracujące z zestawem akumulatorów, to idealne rozwiązanie w miejscach gdzie utrudnione jest przygotowanie instalacji elektrycznej do zasilania szlabanu i urządzeń peryferyjnych.
 • obudowa ze stali nierdzewnej - obudowa jednostki centralnej szlabanu wykonana ze stali nierdzewnej, zapewnia dużą wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach.
Kupując szlaban w naszej firmie, nasi fachowi i doświadczeni pracownicy pomogą dobrać akcesoria dodatkowe. Każdy nasz klient może być pewien, że doradzimy mu rozwiązania najlepiej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.Skontaktuj się z nami - Zapytaj o cenę

Chcesz się z nami skontaktować aby otrzymać wycenę?
To łatwe! Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z TobąImię *
Nazwisko *
Telefon *
E-mail *

Wiadomość:
(Aby otrzymać wycenę, podaj szczegóły bramy, siłownika lub innego sprzętu, którym jesteś zainteresowany) ** wymagane pola
Copright by Rambit , Mapa strony , Polityka cookies , Polityka prywatności