RAMBIT E-SKLEP  
Sklep Rambit
Porady na temat bram

Przygotowanie do montażu bramy w 5 krokach

Zamówienie dobrej bramy garażowej to jednak nie wszystko. O jej sprawnym i bezawaryjnym działaniu w dużej mierze decyduje prawidłowy montaż. Sprawdź, jak się do niego dobrze przygotować!


  1. Wykończenie ścian garażu
    Idealną sytuacją byłoby zamontowanie bramy po całkowitym wykończeniu garażu, tym bardziej, że sam montaż bramy należy do wyjątkowo „czystych” prac.  Nie zawsze jest to możliwe, dlatego zwracamy Twoją uwagę na wykończenie przede wszystkim tych części garażu, które są naprawdę kluczowe dla montażu bramy i które widać na poniższej ilustracji:

schemat wnętrza garażu

•    nadproże – powinno być przede wszystkim proste i w pełni wykończone. W ten sposób zapewnisz warunki dla prawidłowego montażu bramy, a także estetyczny wygląd ściany za wałem napędowym bramy.
•    
węgarki – muszą być idealnie równoległe, a także wytynkowane i pomalowane przed montażem, abyś nie miał problemów z wykończeniem ścian w miejscu przytwierdzenia prowadnic bramy.

Brama garażowa - prawidłowy układ węgarków

Zwróć uwagę na prawidłowy układ węgarków

Jeśli będziesz malował pozostałe ściany garażu już po zamontowaniu bramy, pamiętaj o tym, aby zapewnić odpowiednią wentylację w garażu i często go wietrzyć. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wilgoci ze świeżo położnych tynków i farb i zapobiegniesz jej osiadaniu na bramie.

W trakcie jakichkolwiek prac budowlanych, w tym w szczególności podczas malowania ścian garażu i wykonywania elewacji zewnętrznej domu, zadbaj o maksymalną ochronę bramy przed kurzem i pyłem, a także przed zachlapaniem tynkiem, zaprawą murarską lub farbą. Bramę bardzo dokładnie zabezpiecz folią.

Jeśli już na poszycie bramy dostanie się farba lub tynk przede wszystkim nie dopuść do ich zaschnięcia! Jak  najszybciej delikatnie usuń wszelkie zabrudzenia z powierzchni paneli, a następnie przemyj je miękką gąbką zwilżoną wodą z łagodnym środkiem myjącym.

Garaż z wykończonym nadprożem, węgarkami i ościeżem.

Garaż z wykończonym nadprożem, węgarkami i ościeżem.

2. Wykończenie sufitu garażu
Pamiętaj o wytynkowaniu sufitu, ponieważ po zamontowaniu prowadnic jego dokładne i równomierne wykończenie będzie sprawiało trudności.

3. Ocieplenie ościeża
Planując ocieplenie ścian budynku pamiętaj o wnętrzu ościeża bramy. Warstwa izolacji położona w tym miejscu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ocieplenie ościeża już po zamontowaniu bramy, a bez wcześniejszych ustaleń może wpłynąć na wygląd bramy, np. zasłonić uszczelki lub krawędź przeszklenia.

Ocieplenie ościeża bramy garażowej

Ościeże wymaga ocieplenia

Perfekcyjnie zamontowana brama garażowa

Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu sposobu wykończenia elewacji i ościeża brama wygląda perfekcyjnie

4. Przygotowanie posadzki
Posadzka w garażu powinna przede wszystkim mieć 
równą płaszczyznę i prawidłowy poziom w stosunku do ścian – w tym do nadproża i węgarków, na których będzie zamontowane prowadzenie bramy. Wydaje się to oczywiste, ale niestety nadal można spotkać garaże, w których otwór wjazdowy nie ma zachowanych właściwych przekątnych.

Jeśli unikniesz tego błędu, zyskasz:
•    najlepsze warunki dla niezakłóconej pracy bramy,
•    szczelność bramy – brak szczeliny pomiędzy posadzką a dolnym panelem bramy chroni np. przed przedostawaniem się do garażu wody czy kurzu z zewnątrz.

Sprawdzenie posadzki przed montażem bramy

Sprawdzenie posadzki za pomocą poziomicy daje jednoznaczne i łatwe do odczytania wyniki

Pamiętaj też, że określenie ostatecznego poziomu posadzki jest niezbędne dla precyzyjnego wyregulowania bramy i zaprogramowania napędu pod względem położeń krańcowych bramy, czyli jej pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu. Jeśli przed montażem bramy posadzka nie będzie wylana, niezbędna będzie ponowna wizyta serwisu po jej wykończeniu.

5. Przygotowanie instalacji pod napęd
Bramy automatyczne są już standardem. Napęd można oczywiście zamontować na późniejszym etapie użytkowania bramy, ale warto się do tego wcześniej przygotować. Bardzo ważne jest, aby przed otynkowaniem garażu pamiętać o położeniu instalacji elektrycznej przeznaczonej dla napędu, w tym gniazdka w suficie – pozwoli to uniknąć późniejszego ponownego rozkuwania ścian lub sufitu.

Układ instalacji będzie uzależniony od rodzaju zaplanowanego napędu, a także jego wyposażenia w dodatki, np. fotokomórki czy włącznik klawiszowy. Najlepiej po prostu sprawdzić aktualną ofertę automatyki u profesjonalnego wykonawcy, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najwygodniejsze.


Aby uniknąć błędów przy montażu bramy zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami


Porada pochodzi z działu EKSPERT RADZI firmy Krispol:
Skontaktuj się z nami - Zapytaj o cenę

Chcesz się z nami skontaktować aby otrzymać wycenę?
To łatwe! Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z TobąImię *
Nazwisko *
Telefon *
E-mail *

Wiadomość:
(Aby otrzymać wycenę, podaj szczegóły bramy, siłownika lub innego sprzętu, którym jesteś zainteresowany) ** wymagane pola
Copright by Rambit , Mapa strony , Polityka cookies , Polityka prywatności